top of page

 

POSTPENALNO SAVJETOVALIŠTE U PODGORICI

NOVA ŠANSA ZA USPJEH

 

Postpenalno savjetovalište LIČNA KARTA USPJEHA osnovano je kao multifunkcionalno i odražava oblike rada za bivšim osuđenicima. U savjetovalištu su angažovana stručna lica: psiholog-psihoterapeut sa iskustvom u reintegraciji osuđenika, andragog i etičar.

 

S obzirom na to da na izdržavanje kazne dolaze ličnosti sa svojim individualnim osobenostima i personalitetom karakterističnim za svoj dotadašnji i ustaljen način života, ovom obliku tretmana se pristupa sa posebnom pažnjom. On nastaje  kao  potreba  s  obzirom  na  individualne  razlike  između  osuđenih  lica,  te pomaže  najprije  u  samom  procesu  adaptacije  zatvorenika. Individualni tretman prestavlja rad za pojedince tzv. u „četiri  oka“. Individualni   tretman  se  određuje kao vid individualnog savjetovanja  za  kojim  postoji  potreba  kod  svih  ljudi. Ono ima za cilj promjenu ponašanja. Ostvaruje se neposrednim kontaktom psihologa i osuđenog lica i vodi razgovor  sa  osuđenim.  To  je  u  svakom slučaju  i  odnos  ličnog  povjerenja  koji  se  ostvaruje između  psihologa  i osuđenika odnosno pritvorenika..

Grupni  tretman  predstavlja  oblik  rada  sa bivšim  zatvorenicima  koji  za  cilj  ima praćenje  lica  u  grupi,  njihovo  ponašanje  i  dijagnosticiranje  svih  interakcija  i interpersonalnih  odnosa  u  njoj. U penološkoj  praksi  ima  za  cilj  otklanjanje kriminalnih oblika ponašanja zatvorenika, u onim segmentima u kojim individualni rad  ne  može  dati  najbolje  rezultate, prvenstveno  kada  posmatramo  čovjeka  kao socijalno  biće,  što  on  u  biti  i  jeste. Grupni  tretman  ima svoje ciljeve  kojima se postiže da se bivši zatvorenik osjeća kao prihvaćeno, a omogućava mu da stekne povjerenje u sebe i u svoje mogućnosti. Takođe, lice postaje tolerantnije uz prihvatanje pozitivne inicijative, ispoljavanja pozitivnih osjećanja i spremnosti da se uklopi u novonastale i neočekivane situacije.

Savjetovalište radi 1 x nedjeljno za individualne i grupne tretmane, u prostorijama NVO Identitet, koje su prilagođene za obje vrste tretmana, a svakodnevno je otvorena linija za online podršku, tako da su na postavljena pitanja korisnici projekta dobijali odgovor u roku od 24 sata. Dio korisničke strukture su i osobe bliske bivšim osuđenicima, po potrebi, odnosno prihvatanju bivših osuđenika da budu uključeni u tretmane.

 

TRETMANI I PRISTUP KORISNICIMA SAVJETOVALIŠTA

Korisnici sajvetovališta LIČNA KARTA USPJEHA prijavljivali su se u nekoliko etapa. Prva faza animiranja korisnika sajvetovališta odvijala se u saradnji sa UIKS-om, slanjem obavještenja o savjetovalištu i mogućnostima koje osuđenici nakon napuštanja zatvora ili na uslovnoj slobodi imaju u okviru savjetovališta. Sa dijelom zatvorenika je održana radionica u UIKS-u i podijeljen je štampani materijal u kome su zatvorenici moli da se informišu o savjetovalištu. Druga faza animiranja se sprovodila bivšim osuđenicima koji su bili korisnici sličnih usluga NVO Identitet. Otežavajuće okolnosti i prepreke su bile u kontaktiranju korisnika, utoliko što je većina njih promijenila broj telefona. Animiranje je nastavljeno zahvaljujući nekolicini bivših osuđenika koji su informisali druge osuđenike i davali adekvatne informacije o benefitima savjetovališta, o svrsishodnom osnaživanju i o saradnji sa članovima porodice i prijateljima, ukoliko je to prihvatljivo ili potrebno bivšem zatvoreniku.

 

U maju 2022. godine je počelo formiranje korisničke strukture. Korisnici su upoznati sa uslovima korišćenja usluga savjetovališta, sa principima rada i sa mogućnostima koje se odnose na njihovo adaptiranje, podršku u skoro svim segmentima društvenog života, počev od zapošljavanja, podršku za kvalitetnu komunikaciju u porodici i/ili zajednici, podršku i smejrnice za korišćenje zdravstvenih usluga, kao i konkretne psiho-socijalne usluge koje imaju u savjetovalištu.

 

Jelena S.

bottom of page