top of page

LIČNA KARTA USPJEHA

KRUG ČASTI

O PROJEKTU

Projekat "LIČNA KARTA USPJEHA" se zasniva na postpenalnoj pomoći i doprinosi ostvarivanju principa humanosti u izvršenju zatvorskih krivičnih sankcija i na poboljšanju uslova za integraciju biših zatvorenika. Projektna ideja se razvila na osnovu analize psiholoških karakteristika ličnosti osuđenika, kao i na osnovu istraživanja o socijalnom i egzistencijalnom položaju bivših zatvorenika i objektivnih okolnosti koje su pune prepreka za reintegraciju.

Opšti cilj projekta: Renitegrisanje pritvorenih i osuđenih lica van zatvora, u cilju preveniranja i smanjenja stope recidiva zbog istih i/ili sličnih djela. Specifični cilj 1:  Pritvorena i osuđena lica nakon izdržavanja i/ili pred kraj izdržavanja kazne, osnažena za djelovanje u zajednici. Specifični cilj 2: Smanjena stopa recidiva radom postepalnog savjetovališta. Ciljne grupe su: pritvorena lica i zatvorenici/e u Upravi za izvršenje krivčnih sankcija u Spužu.

people-ga9ff1c30a_1920.jpg

Projekat LIČNA KARTA USPJEHA podržalo je Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava 2021. godine.

Projekat može inicirati stvaranje sinhronizovanog postpenalnog sistema u koji bi bile uključene socijalne ustanove, humanitarne organizacije, udruženja i pojedinci koji mogu da pomognu integraciji zatvorenika u društvo. 

Po izlasku na slobodu, osuđenici se susrijeću sa načinom života koji su oni uglavnom zaboravili

Dio bivših osuđenika podršku  za  prevazilaženje prepreka  pronalaze  u  svojoj porodici, dio u prijateljima i bližem okruženju, ali veliki dio njih koji nema podršku svojih najbližih ne uspijevaju sami da se uklope u normalne životne tokove, pa je iz tog razloga veoma važno nastaviti tretman prema osuđenicima i po izlasku na slobodu.

Ciljne grupe su: bivši zatvorenici i pritvorena i osuđena lica u Upravi za izvršenje krivčnih sankcija u Spužu.

Projektom će biti obuhvaćeno 30 muškaraca i do 5 žena korisnika postpenalnog savjetovališta od 16 – 65 godina starosti, što je u obuhvat 65% u odnosu na trenutnu statitstiku u okviru problema.

Primarana je, utoliko što je u pitanju ranjiva grupa, potreba za psihološkom podrškom, a od nje kreće i postupno uključivanje u društvene tokove, u smislu uključivanja u zajednicu, uvažavanja sopstvene ličnosti i ličnosti drugih osoba, osviješćena potreba da se avanzuje, da se osmisle radni i privatni ciljevi, da se postigne ugled u zajednici i na radnom mjestu.

Egzistencijalno-esencijalne potrebe su potrebe da se  konstantno održava motivacioni legalitet i konktati sa osobama koje su uzorne u zajednici.

Globalne potrebe:

  • osmisliti plan za promjenu okolnosti koje bi povećale nivo reintegrisanja pritvorenih i osuđenih lica van zatvora,

  • obaviti analizu i odgovoriti na pitanje zašti su slabi mehanizmi preveniranja i smanjenja stope recidiva zbog istih i/ili sličnih djela,

  • ustanoviti pisho-socijalnu dimenziju i razotkriti zašto su pritvorena i osuđena lica nakon izdržavanja i/ili pred kraj izdržavanja kazne, nedovoljno osnažena za djelovanje u zajednici,

  • utvditi zašto je loš odziv biviših osuđenika i neprihvatanje pomoći,

  • promijeniti odnos koji karakteriše nepovjerenje bivših zatvorenika prema mogućnostima koje dobijaju postpenalnom podrškom, kao i nepovjerenje zajednice, prema bivšim zatvorenicima.

  • Pružiti šansu za budućnost bez predrasuda.

KRUG ČASTI

Cetinjski Put, Podgorica, Montenegro

+38267614095

Hvala što ste nas kontaktirali!

bottom of page